AnestezieNáš tip

Je lokální anestezie v zubařském křesle dostačující?

4 minuty čtení Zveřejněno 13. 2. 2020

Anestezie se ve stomatologii řadí mezi nejčastěji používané medikamenty. Lokální či celková anestezie je využívána nejčastěji v případech, kdy je prováděný zákrok bolestivý. Aplikace anestezie se však účinně osvědčila i u pacientů, kteří trpí traumatem ze stomatologického ošetření.

Lokální anestezie u zubaře – co to je a kdy je vhodná?

Lokální anestezie zubů je dočasné znecitlivění určité oblasti ústní dutiny. Na rozdíl od celkové anestezie je pacient během lokálního umrtvení plně při vědomí a schopen spolupracovat při zákroku. Lokální anestezie také méně zatěžuje organismus. Kromě možné alergie na látky obsažené v lokální anestezii nepředstavuje žádné zdravotní riziko. Zda je pacient alergický na danou látku, je možné zjistit rychlým kožním testem.

Lokální anestetikum je složeno z látek, které účinně blokují vedení vzruchu (bolesti) v tkáních jako jsou nervy, mícha či svalová tkáň. Lokální anestezie může být:

Povrchová anestezie: Aplikace je prováděna roztokem, gelem či ve formě spreje. Úkolem je znecitlivění povrchu, například sliznice před samotnou injekční anestezií.
Injekční anestezie: Díky aplikaci mikrotenkou atraumatickou jehlou je možné znecitlivět konkrétní zub či dokonce i celou ústní dutinu.

Celková anestezie (narkóza) u zubaře – kdy je vhodná?

Celková anestezie nebo narkóza u zubaře je řízená ztráta vědomí, během níž nastává stav komplexního znecitlivění. V Schill Dental Clinic spolupracujeme se zkušenými anesteziology, díky kterým umíme celkovou anestézii aplikovat:

  • před složitými a zdlouhavými operačními zákroky
  • těžko ošetřitelným pacientům
  • u pacientů trpících traumatem ze stomatologického ošetření

Celková anestezie může být podávána ve formě nitrožilní či v podobě inhalačního anestetika, přičemž obojí přímo ovlivňuje chod centrálního nervového systému. Mezi nejčastější plynné anestetika patří především látka isofluran.

Jak probíhá celková anestezie?

Průběh celkové anestezie je předem konzultován se zkušeným anesteziologem a lékařem, který zákrok bude provádět. Během konzultace jsou pacientovi vysvětleny všechny náležitosti prováděného zákroku a je posouzen potup s ohledem na pacientův zdravotní stav.

Konzultace zdravotního stavu s anesteziologem je základem úspěšného bezbolestného zákroku. Během konzultace je nutné zmínit užívané léky, vztah ke kouření a konzumaci alkoholu, a také umožnit nahlédnutí do zdravotní dokumentace pacienta.
Podání anestetika do žíly
Zavedení kanyly do průdušnice pro zpřístupnění dýchání pacienta během stavu narkózy.

Nežádoucí účinky celkové anestezii nebo co může způsobit narkóza

Celková anestezie obsahuje látky, které mohou mít i nežádoucí účinky. Tyto nežádoucí účinky narkózy se mohou projevovat ve formě změny krevního tlaku, nepravidelného dýchání, slabosti či zvracení. Právě z tohoto důvodu jsou během samotného provádění lékařského zákroku životní funkce vždy přísně kontrolovány.

Opravdu narkóza zkracuje život?

Moderní medicína a stanovy podmiňující aplikaci anestezie jsou vypočítávány přesně pro konkrétního pacienta. Anestezie, která je jako ušitá na míru pro pacienta, v dnešní době nepředstavuje nebezpečí ve formě zkracování života.

Narkóza a nachlazení

Stav narkózy vyžaduje úplné zdraví pacienta. A tedy pacienti, kteří trpí nachlazením, rýmou či kašlem, budou muset počkat, dokud se jejich zdravotní stav nezlepší. Během nachlazení, přestože to na první pohled nevypadá jako nic vážného, ​​nejsou dýchací cesty zcela čisté a průchodné. Tím se znemožňuje důležitá součást zákroku – monitorování dýchání.

Narkóza a menstruace

Vliv narkózy na menstruační cyklus se různí u každé pacientky individuálně. Změna menstruačního cyklu nastat může, ale také nemusí. Pokud se menstruace nedostaví do požadovaného termínu, případně krvácení trvá příliš dlouho, doporučujeme pacientce navštívit gynekologickou ordinaci.

Narkóza a bolest v krku

Bolest v krku je často symptom nemoci virového či infekčního původu. Je více než pravděpodobné že s bolestí hrdla nastupují i ​​příznaky, které negativně ovlivňují dýchání. Zákrok je prováděn pouze s povolením anesteziologa, který určí, zda je pacienta vhodné uspat, či nikoliv.

Narkóza u zubaře – cena

To, zda se rozhodnete pro zákrok prováděný v narkóze nebo ne, určitě závisí i na její ceně. V Schill Dental Clinic se ceny narkózy pohybují od 6 810 Kč, bližší informace naleznete v našem ceníku.

Štítky

AnestezieNáš tip

Další podobné články

Čištění kanálkůPrasklý zub

Stomatologický mikroskop

V Schill Dental Clinic díky stomatologickému mikroskopu poskytujeme nadstandardní péči a pacienty ošetřujeme s mimořádnou přesností a precizností. Mikroskop nám umožňuje zvětšit oblast zákroku až dvacetšestkrát. Od roku 2010 jsme začali používat, kromě lupových brýlí, také špičkové dentální mikroskopy. Ty nám umožňují zvýšit…

Přečíst článek

Spolupracujeme

Pořad na Prima TV Spolupracujeme s TV Prima na pořadu Vysněná krása

Sledujte své zubaře na Instagramu

schilldental