Prevence

Jak rostou zuby a kdy je jejich růst rizikový?

6 minut čtení Zveřejněno 4. 7. 2021

Zuby nás provázejí celým životem. Kromě toho, že jsou nástrojem na prvotní mechanické zpracování přijaté potravy, esteticky dotvářejí náš úsměv a tím ovlivňují i naše sebevědomí. Na to, aby mohli plnit tyto funkce, však musí nejprve správně narůst. Kdy se tak děje, jak dlouho to trvá a v jakých případech je jejich růst rizikový? Odpovědi na tyto otázky si prozradíme v tomto článku.

Kdy začínají růst první mléčné zuby?

První dětské zoubky se začnou prořezávat mezi čtvrtým až sedmým měsícem života dítěte. Na tuto skutečnost upozorňují oteklé červené dásně, které jsou citlivé na dotek, ale také chuť dítěte žvýkat vše, co je kolem. První v pořadí se na povrch prodírají řezáky, většinou spodní. Obecně spodní zuby rostou dříve než ty horní. Do prvních narozenin vaší ratolesti by měly být venku i horní řezáky. Co se těchto zubů týče, dívky se jejich většinou dočkají dříve než chlapci.

Po řezácích následují takzvané „dvojky“, tedy zuby vedle středních řezáků, které se jinak nazývají i druhé řezáky. Tento proces se odehrává mezi devátým až šestnáctým měsícem věku. Druhé řezáky rostou v párech – jeden na pravé a druhý na levé straně. Do devatenácti měsíců by se dítěti měly v ústech objevit stoličky, a to dolní i horní přibližně ve stejnou dobu.

Špičáky se u dítěte začnou prořezávat zhruba v šestnáctém měsíci věku, ale někdy se tak nemusí stát až do dvou let. Pokud na špičáky čekáte déle než osmnáct měsíců, je dobré navštívit dětského stomatologa a poradit se s ním. Netřeba sice propadat panice, ale růst mléčných zubů je choulostivá záležitost a je vhodné, aby ji měl pod dohledem odborník. V případě, že by něco nešlo podle plánu, může pak okamžitě zasáhnout.

Ve třech letech by mělo mít dítě kompletní mléčný chrup, který sestává z dvaceti zubů. Pokud rozdělíme mléčný chrup na kvadranty, pak by se v jednom kvadrantu měly nacházet dva řezáky, jeden špičák a dvě stoličky.

Kdy mléčný chrup nahrazuje trvalý?

Kolem čtvrtého roku věku dítěte se ústa začnou připravovat na příchod trvalých zubů. Dítěti rostou čelisti a obličejové kosti, čímž se prostor mezi jednotlivými zuby rozšiřuje a připravuje místo na ty nové. Mléčné zuby začnou vypadávat s nástupem do školy, zhruba v šestém roce života. Děje se tak až do začátku puberty, tedy zhruba do dvanácti let.

Během tohoto období chrup sestává z kombinace trvalých a mléčných zubů. Zuby mohou vypadávat v různém pořadí, ale zpravidla je pořadí stejné jako při jejich růstu. První v pořadí jsou řezáky, později druhé řezáky a tak dále. Stoličky pravděpodobně vypadnou až na závěr – někdy mezi devátým a dvanáctým rokem věku. Dvanáctileté dítě by se mělo pyšnit trvalým chrupem složeným z dvaceti osmi zubů. Je však důležité si pamatovat, že čím později se začaly prořezávat mléčné zuby, tím později nastane i jejich kompletní výměna za trvalé.

Nesprávný růst zubů

Jak to již v životě chodí, čas od času jednoduše věci nejdou podle plánů, a růst zubů není žádnou výjimkou. Ať už dědičnými nebo vývojově podmíněnými vlivy se může stát, že zuby nerostou správně a vytvoří se chyby chrupu, odborně nazývané dysgnácie. Regulací těchto chyb se zabývá ortodoncie. Specialisté tohoto oboru se – mimo jiné – věnují léčbě právě chybně postavených zubů, popřípadě čelistí, která může probíhat třemi různými způsoby v závislosti na individuálním problému pacienta.

Jsou případy, které lze řešit pouze správnými svalovými podněty. V jiných třeba přistoupit i ke skeletovým korekturám, díky kterým se napravují nesprávné poměry čelisti. Když není problém v čelisti, ale v postavení konkrétního zubu, přistupuje se k léčbě, během níž zubař zub posune a sladí ho s ostatními. To, která možnost je vyhovující právě pro vás, vám objasní váš stomatolog. Pokud máte zájem dozvědět se více, kontaktujte nás.

Růst zubů moudrosti

Zuby moudrosti jsou třetí stoličky, které se začínají prořezávat zhruba v osmnáctém až dvacátém roce života. Tento čas je však jen orientační. Zuby moudrosti mají většinou atypické tvary a kořeny, proto se s jejich růstem může spojovat množství komplikací. Jsou lidé, kteří ani nevědí, že jim zuby moudrosti už vyrostly, ale těch je opravdu málo. Mnohem více je těch, pro které je slovní spojení zuby moudrosti synonymem problémů. A těch může být hned několik.

Problémy při prořezávání zubů moudrosti

Zuby moudrosti nebo „osmičky“ jsou obecně známé jako ty zuby, které se již „objeví“ zkažené. Tuto skutečnost lze přičíst tomu, že se osmičky na světlo světa derou podstatně déle než zbytek chrupu. Někdy to trvá celé roky a během tohoto intervalu se u pacienta střídají období bolesti a klidu. Čas od času uplyne i několik týdnů, aniž by se zub ozval, ale když o sobě následně dá vědět, opravdu to stojí za to.

Mezi příznaky spojené s růstem zubů moudrosti patří zvýšená tělesná teplota, zánět mandlí, bolesti ucha či hrdla a v nejhorších případech i ztráta hlasu nebo artikulace. Pokud na sobě zpozorujete některý ze zmíněných příznaků, měli byste okamžitě vyhledat zubního lékaře, který vám nastaví protizánětlivou léčbu. V případě, že se potřebujete objednat ihned a bez čekání, objednejte se zde. Ačkoli antibiotika zmírní bolest a potlačí zánět, celkový problém neřeší. Zub se totiž stále neprořezal, a tak trápení ani zdaleka nekončí. V takové situaci má pacient na výběr ze dvou řešení. Buď si nechat zub moudrosti vytrhnout, nebo podstoupit takzvanou dekapsulaci. Během této procedury stomatolog uvolní měkké tkáně v okolí bolavého zubu, a tím vytvoří prostor pro jeho jednodušší prořezání.

Štítky

Prevence

Další podobné články

Čištění kanálkůPrasklý zub

Stomatologický mikroskop

V Schill Dental Clinic díky stomatologickému mikroskopu poskytujeme nadstandardní péči a pacienty ošetřujeme s mimořádnou přesností a precizností. Mikroskop nám umožňuje zvětšit oblast zákroku až dvacetšestkrát. Od roku 2010 jsme začali používat, kromě lupových brýlí, také špičkové dentální mikroskopy. Ty nám umožňují zvýšit…

Přečíst článek

Spolupracujeme

Pořad na Prima TV Spolupracujeme s TV Prima na pořadu Vysněná krása

Sledujte své zubaře na Instagramu

schilldental