Mrtvý zub je takový, který nemá v zubním kanálku žádnou živou složku. Pod pojmem živé složky si můžeme představit nervy, nervová zakončení a cévy. Úkolem cév je zajištění metabolismu zubu.
Odumírání zubní dřeně bývá především způsobeno zubním kazem. Při počáteční bolesti, která nám dává jasně najevo, že je v našich ústech něco v nepořádku, je nutné navštívit stomatologa. V některých případech je možné zub vyčistit a ošetřit ho výplní, a tím zabránit odumření zubní dřeně. Úkolem tohoto zákroku je dané místo vydezinfikovat od choroboplodných mikroorganismů, utišit bolest, a tím se pokusit zachránit vitalitu zubu.
Úspěšnost této metody závisí na tom, jak blízko se ke dřeni zubu bakterie dostaly a nakolik poškozují jeho strukturu. Pokud pacient trpí bolestí už delší dobu, přesto nenavštívil stomatologickou ordinaci, je více než pravděpodobné, že odstranění kazu a aplikace ať už trvalé nebo dočasné výplně nebude mít žádný smysl. V takovém případě bude nutné podstoupit léčbu kořenových kanálků (endodoncie).
Mrtvý zub a hnis
Odumřelé tkáně zubní dřeně jsou živnou půdou pro množící se bakterie. Ty se po kolapsu cév v zubu mohou svévolně rozmnožovat v zubních kanálcích. Úkolem cévního systému zubu je okysličovat danou oblast a posilovat imunologicky aktivní buňky. Bez funkčního krevního systému není možné zajistit dopravu imunitních buněk do zubu, což znamená, že je znemožněn boj s případnou infekcí.
V dřeňové dutině zubu se hromadí mikroorganismy produkující tekutiny, čehož výsledkem je produkce hnisu. Imunologicky aktivní buňky kosti a dásně se snaží tento hnis ohraničit tak, aby se nedostal do dalších tkání v okolí zubu. Ohraničením vzniká hnisavý absces, který se může šířit na povrch.
Hnis se hromadí pod okosticí a tehdy se bolest stupňuje. Když přes ni pronikne, přijde sice k velké úlevě od bolesti, ale otok se výrazně zvětší. Někdy se vytvoří píštěl – otvor ve sliznici, přes který hnis vytéká a takto může akutní zánět přejít do chronického stadia, nebo se může dále šířit měkkými tkáněmi a ohrozit zdraví pacienta, či dokonce jeho život.
Je nutné mít na paměti, že mrtvý zub může být potenciálním zdrojem fokální infekce.
Příznaky mrtvého zubu
Mrtvý zub má hned několik charakteristických projevů, mezi které patří:
Ztráta barvy: Ztráta vitality zubu a potřebných živin se projevuje ztrátou jeho obvyklé barvy. Zub získá šedý nádech, případně přechází do odstínů světle hnědé. Očividně vyčnívá z barevné škály ostatních zubů.
Ztráta citu: Nervová zakončení zubu přestanou být aktivní a ztratí se cit na skus, teplo či zimu se více neprojevuje.
Zápach: Specifický zápach vylitého hnisavého váčku a plynů vznikajících jako produkt bakteriálních mikroorganismů je citelný i pro samotného pacienta.
Může mrtvý zub bolet?
Bolest mrtvého zubu není obvykle tím, za co ji pacienti pokládají. Mrtvý zub sám o sobě nebolí. Pokud je lokalizace bolesti v těsné blízkosti mrtvého zubu, často se jedná o zánět, který se nachází v okostici a může způsobit otok a silnou bolest.
Jak dlouho vydrží mrtvý zub v dásni?
Výdrž mrtvého zubu v dásni podmiňují právě na něm provedená ošetření. Mrtvý zuby je v porovnání s živým velmi křehký a bez patřičného ošetření se může brzy zlomit. Ošetřený mrtvý zub může vydržet neomezeně, v závislosti na správnosti jeho ošetření.
Dá se zlomený mrtvý zub slepit?
Za zlomení mrtvého zubu může právě jeho křehkost. Po tom, co se mrtvý zub zlomí, je možná jeho remodelace. V případech částečného zlomení mrtvého zubu je nutné jednat rychle, protože díky jeho křehkosti je možné, že se vlivem tlaku skusu roztříští i poslední část korunky mrtvého zubu.
Záleží na místě, ve kterém je zub zlomený. Pokud zasahuje pod úroveň okolní kosti, nebo je kořen prasklý podélně, zub se už zachránit nedá. Tehdy je vhodným řešením implantát, který chybějící zub plnohodnotně nahradí.
Mrtvý zub a estetika
Bělení mrtvého zubu patří pod záštitu estetické stomatologie. V moderní stomatologii je možné bělit i devitální – mrtvé zuby, jejichž barva se výrazně liší od barvy ostatních zubů.
Důležitým faktorem při bělení mrtvých zubů je i správně zvolená metoda.
Štítky
Bělení zubůČištění kanálkůZubní kazy