Situace je dnes v mnoha zemích vážná. Avšak každá mince má dvě strany a mohlo by se zdát, že nám virus SARS-Co-V-2 nastavuje jakési zrcadlo. Svět se zpomalil, utichl, země odpočívá. Rodiny tráví čas spolu. A všichni se dnes bojíme o jediné. O zdraví. Naše, našich blízkých, našich přátel.
A jelikož teď máme trochu času, pojďme si posvítit na zdraví, které často, důsledkem nedostatku času, zanedbáváme. A které nás právě v době karantény může nemálo potrápit. O čem mluvíme? O zdraví v ústní dutině. Máme pro Vás seriál opravdu zajímavých informací, které když se dozvíte, už nic nebude takové jako předtím. Postupně Vám budeme představovat různá témata a tipy, nechte se překvapit! Dnes, na začátek, to bude „krvák“.
Často slyšíme o tom, že zanícené dásně krvácejí
Možná krvácejí i Vám. Ale víte proč? Je to vskutku zajímavé. Naše tělo je dokonalé. Umí se vypořádat s různými vetřelci. Na to nám slouží imunitní systém, který tyto vetřelce, například bakterie, dokáže rozpoznat a do míst, ve kterých se nacházejí, nahrne buňky, které se umí těchto vetřelců zbavit. Dopraví je tam pomocí krevního řečiště a v místech, kde se bakterie nacházejí, se stěny cév stanou propustnějšími, aby se imunitní buňky uměly dostat z cévy na místo, kde jsou bakterie. Zvenku je toto místo oteklé, zarudlé a často teplejší než obvykle. Tomu se říká zánět. Jedná se však o obrannou reakci našeho těla. A totéž se děje i v našich dásních. Pokud je v blízkosti dásní hodně bakterií, naše tělo je „cítí“, rozpoznává a reaguje na ně, chce nás chránit. A tak tam skrze cévy pošle již zmiňované imunitní buňky. Výsledkem je, že dásně máme velmi prokrvené, a protože jsme si řekli, že cévy jsou v zanícené tkáni propustnější, snadno krvácejí. Při sebemenším dotyku nám dásně tedy začnou krvácet.
Co s tím tecdy dělat?
Bakterie mechanicky odstraňovat. Čili čistit si zuby. Problém nastává, pokud si zuby čistíme, ale neděláme to správně. Tehdy nám na mnoha plochách zůstává zubní plak, no a pokud je plak v blízkosti dásní, budou nám dásně krvácet. Základem je odstranit plak ze všech ploch tak, aby když si jazykem přejedete po zubech, byly zuby hladké jako porcelánový hrníček. Následně je třeba vyčistit i mezizubní prostory. Hodně lidí se lekne, když začne používat mezizubní kartáčky, protože při prvním použití to opravdu bude „krvák“. Jenže my už víme, že dásně nekrvácejí kvůli používání mezizubních kartáčků, ale kvůli bakteriím a kvůli tomu, že jsou dásně zanícené. Pokud netrpíte nějakou formou poruchy srážlivosti krve, nebo nemáte místo zubního plaku zubní kámen, po týdnu pravidelného používání mezizubních kartáčků Vám dásně přestanou krvácet. Budou zdravé. Pravidelné používání znamená každý večer, ráno postačí vyčistit zuby pouze klasickým kartáčkem a pastou.
Pokud nevíte, jakou velikost mezizubních kartáčků zvolit, vyberte si tu nejmenší možnou. Na začátek, do budoucna je dobré zajít na dentální hygienu, kde Vám přesně řeknou, jakou velikost mezizubních kartáčků máte používat. Pokud ale máte v blízkosti dásní (nebo dokonce pod dásněmi) zubní kámen, dásně Vám krvácet nepřestanou, protože zubní kámen si sami odstranit neumíte. Zubní kámen lze odstranit pouze v zubní ambulanci nebo v ambulanci dentální hygieny. Až se život zase vrátí do normálu, možná by si Vaše zuby a dásně zasloužily vyčlenit čas na dentální hygienu, na péči, kterou si zaslouží.
O tom, co ten zubní kámen vlastně je a jak vzniká, se dozvíte v dalším článku.
Štítky
Péče o ústaPrevence